Az Laf, Çok İş... Ömer İŞLEK Korkuteli Belediye Başkanı

AK Parti’nin Ankara adayları açıklandı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın katıldığı Ankara Spor Salonu’ndaki aday tanıtım toplantısında AK Parti’nin Ankara ilçe belediye başkan adayları açıklandı.

AK Parti Ankara Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin belediye başkan adaylarının açıklanması dolayısıyla Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Ankara Aday Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bir yılın daha geride bırakıldığını belirterek, 2019’un Türkiye, millet ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Allah’tan diledi.

“Ankara siyasetin de hizmetin de yatırımın da en iyisine layıktır”

Şair Behçet Kemal Çağlar’ın “Ey insan arşı yayla! Ey bozkır! Ey Ankara!” dizeleriyle başlayan “Ankara” şiirini okuyan Erdoğan, “Gönlümüzü dünyanın neresine atarlarsa atsınlar sonunda döner, dolaşır gelir Ankara’ya düşer.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, İstanbul’un hayata ve siyasete atıldığı, Ankara’nın da ülkesine ve dünyaya hizmet ederken etle tırnak gibi ayrılmaz bir şekilde iç içe geçtiği şehir olduğunu belirtti.

Son 17 yılın önemli bir kısmını Ankara’da geçiren bir başkentli olarak Ankara’yı çok sevdiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“İnanıyorum ki Ankara da bizi sevdi. Onun için 16 yıldır bizi bırakmadı, bırakmıyor ve bırakmayacak. İşte bu sevda ile Ankara için en iyisini, güzelini, doğrusunu yapmaya çalışıyoruz. 31 Mart 2019 seçimleri için de aynı anlayışla en ideal isimlerle ve en iddialı projelerle milletimizin karşısına çıkmanın gayreti içindeyiz. Bugün isimlerini milletimizle paylaşacağımız arkadaşlarımızın Ankara’ya yapacakları hizmetlerde inşallah daima yanlarında olacağız. Çünkü Ankara siyasetin de hizmetin de yatırımın da en iyisine layıktır. Çünkü Ankara başkenttir. Türkiye’yi dünyada temsil eden şehrimizdir, vitrinimizdir. Ankara’yı büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarımıza, adaylarımızı da başkentli hemşehrilerimize emanet ediyoruz. Buna hazır mıyız?”

“Milletin gönlünde yeri olmayanın AK Parti listelerine girebilmesi mümkün değildir”
AK Parti’nin kurulduğu günden beri her an seçime hazır bir parti olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Seçim dönemlerinde sadece milletimizin karşısına çıkartacağımız adayların isimlerini belirliyoruz. Bu isimleri de yine milletimizle birlikte tespit ediyoruz. Milletin gönlünde yeri olmayan, ilinde, ilçesinde karşılığı bulunmayan hiç kimsenin AK Parti listelerine girebilmesi mümkün değildir. Tabii bir yarış. Aday adaylarımız oldu. Bu aday adayları içerisinden istişarelerimizi yaptık. Bu istişarelerimizin neticesinde sizlere açıklayacağım isimleri Ankara’mızın, gerek büyükşehir gerekse ilçe belediye başkan adayları olarak belirledik.”

“Ankara’da yeni bir değişim 1 Nisan’dan itibaren başlayacak”

Erdoğan, Ankara’da yeni bir değişim ve dönüşümü 1 Nisan’dan itibaren başlatacaklarını bildirerek şöyle devam etti:

“Milletimizin gözünden düşenin bizim nezdimizde yeri olmaz. AK Parti kadrolarındaki her bir arkadaşımızın bu hassasiyetle, alicenaplıkla, bu gayretle çalıştığına, çalışacağına inanıyorum. Halis niyetle, samimiyetle, beceriyle çalışanı Allah da sever, kulu da sever. Biz sizleri seviyoruz.”

İktidara geldiklerinde Türkiye’yi, “Eğitim, Sağlık, Adalet, Emniyet” dörtgeni, bu dört temel taş üzerinden yükselteceklerinin sözünü verdiklerini anımsatan Erdoğan, 16 yılda yapılan icraatlara ve 2018’e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Yüksek öğrenimi ulaşılabilir kıldık”
Üniversite sayısının 130 ilaveyle 206’ya, akademik personel sayısının 82 bin ilaveyle 158 bine çıkartıldığını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Üniversite öğrencilerimizin sayısını 1 milyon 656 binden 8 milyona ulaştırarak neredeyse talep eden her evladımız için yüksek öğrenimi ulaşılabilir kıldık. Bunu yapan biziz. Lisans öğrencilerimizin kredi burs rakamını, geldiğimiz zaman ne alıyorlardı, 45 lira. Şu anda ocak itibarıyla bunu nereye çıkarttık, 500 liraya. Master öğrencilerini bin liraya, doktora bin 500 liraya. Bunları yapan AK Parti iktidarı. Yurt yatak kapasitesini 182 binden 689 bine yükselttik. Bay Kemal ne diyor? ‘Yurt yok, öğrencilerin kalacağı yurt yok’ diyor, Türkiye’de ne kadar yurt var, ne kadar yatak kapasitemiz var, haberi yok. Çünkü kılavuzu karga, sıkıntı burada.”

Erdoğan, gençlerle beraber yeniden büyük Türkiye’yi inşa edeceklerini vurguladı.

Bu işi kız erkek tüm gençlerle başaracaklarının altını çizen Erdoğan, “Önümüzdeki dönem için hedefimiz eğitim öğretimde kaliteyi yükseltmek, çocuklarımızın gönüllerini de doyuracak bir talim terbiye sistemi kurmak olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Sporda 34 şehre söz verdikleri 37 stadyumun 16’sının tamamlandığını bildiren Erdoğan, diğerlerinin inşa, proje ve ihale süreçlerinin devam ettiğini kaydetti. Erdoğan, lisanslı sporcu sayısının ise 278 binden 8 milyon 360 bine çıkardıklarını kaydetti.

Sağlık alanında yapılan yatırımlar ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Erdoğan, “Ülkemizde en büyük reformları gerçekleştirdiğimiz alanların başında sağlık geliyor. Bugün ülkemizde, dünyada örneği görülmedik bir şekilde, Genel Sağlık Sigortası şemsiyesinin dışında kalan kimse yoktur.” diye konuştu.

“Sağlık hizmetlerinde vatandaşlarımızı bir üst sınıfa taşıyoruz”
Artık şehir hastaneleriyle yeni bir döneme girildiğini, sağlık alanında yeni bir çığır açtıklarını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yozgat, Isparta, Mersin, Adana, Kayseri, Manisa, Elazığ ve Eskişehir’den oluşan toplam 8 şehir hastanesini hizmete açtık. Yakında Ankara Bilkent Şehir Hastanesini de hizmete açıyoruz. Ankara Şehir Hastanesinin yatak kapasitesi 3 bin 300. Böyle bir hastane açıyoruz, devasa. Bunları ancak AK Parti yapar, yaparsa AK Parti yapar. Bunların böyle bir kapasitesi, gücü yok, yapamazlar. Toplamda 44 bin 400 yatağa ulaşacak şehir hastanelerimizle sağlık hizmetlerinde vatandaşlarımızı bir üst sınıfa taşıyoruz.”

“Hepsinin başını ezdik, eziyoruz”

Emniyetin, önceliklerinin başında geldiğinin altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye terör örgütleriyle, çetelerle, uyuşturucu tüccarlarıyla, asayişi bozmaya yönelik her türlü eylemle mücadelede tarihinin en başarılı neticelerini bizim dönemimizde almıştır ve şu anda da almaya devam ediyor. Terör örgütlerine sınırlarımız dahilinde ve haricinde vurulan darbeler… Milletimiz bu noktada gerçekten huzur içinde yaşıyor. PKK/ PYD, DEAŞ ve FETÖ’ye kadar karanlık güçlerin beslediği, büyüttüğü, üzerimize saldığı ne kadar örgüt varsa hepsinin başını ezdik, eziyoruz. Organize suç örgütlerine göz açtırmıyoruz.”

“Tüm kesimlerin gelirlerinde ciddi artışlar sağladık”
Erdoğan, Türkiye’de istihdam rakamının 29 milyona yükseldiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Yani 16 yılda istihdamı 10 milyon kişi artırmayı başardık. Kamuoyunda ‘taşerona kadro’ olarak bilinen meseleyi yaptığımız düzenlemeyle kökten çözüme kavuşturduk. İşçisinden emeklisine, engellisinden yaşlısına kadar tüm kesimlerin gelirlerinde ciddi artışlar sağladık. 2002 yılında 184 lira olan asgari ücreti yılbaşı itibarıyla 2 bin 20 liraya yükselttik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarım kesimine verdikleri destek ödemelerini 2019 yılı itibarıyla 16,1 milyar liraya çıkarttıklarını bildirerek, şunları kaydetti:

“Son 16 yılda bitkisel ve hayvansal üretim alanlarında birçok destek uygulamasını hayata geçirdik. Çiftçilerimize mazot, kimyevi gübre, organik tarım ve iyi tarım uygulamaları gibi alanlarda destek sağladık. Orman varlığımızı 1,8 milyon hektar artırdık. Barajlarımızın sayısını 276’dan 541’e, hidroelektrik santrallerimizin sayısını 105’ten 534’e, içme suyu tesislerimizin sayısını 31’den 236’ya çıkarttık. Ülkemizin medarıiftiharı olan GAP’ı özel bir eylem planıyla bitme aşamasına getirdik. Ilısu ve Silvan barajlarının tamamlanmasıyla Güneydoğu Anadolu Projesi tepe noktasına ulaşacak. Mersin’de inşa ettiğimiz Alaköprü Barajı’ndan KKTC’de inşa ettiğimiz Geçitköy Barajı’na dünyada ilk defa denizin altından askıda borularla içme suyu götürdük.”

“Savunma sanayimizin atılımları kesintisiz devam ediyor”

Sanayi ve teknoloji sektöründe emeğiyle ve birikimiyle üreten, istihdam ortaya çıkartan, ülkenin kalkınmasına ve gelişmesine katkı veren herkese yönelik destek programlarını hayata geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, “KOBİ’lere, Ar-Ge merkezlerine, teknoparklara, organize sanayi bölgelerine özel önem verdik. Bugün 311 organize sanayi bölgemiz, 81 teknoparkımız ve 1348 Ar-Ge ve tasarım merkezlerimizde üretime, teknolojiye ve inovasyona katkı sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, yıllardır hasretle beklenen Uzay Ajansı’nın kurulduğunu anımsatarak, şu bilgileri verdi:

“Savunma sanayi, AK Parti döneminde en büyük ilerlemeyi sağladığımız stratejik alanların başında geliyor. 2002 yılında 1 milyar dolar olan savunma ve havacılık cirosu 2017’de altı katın üzerinde büyüyerek, 6,7 milyar dolara ulaştı. Helikopterlerden zırhlı araçlara, insansız hava araçlarından uçaklara, gemi ve denizaltılardan uydulara, füzelerden elektronik haberleşme sistemlerine kadar her alanda savunma sanayimizin atılımları kesintisiz devam ediyor. 2002’de sadece 66 savunma sistemiyle ilgili çalışma yürütülürken, bugün bu sayı 652’ye ulaştı. Savunma sanayi ürünlerinin ihracatımız içerisindeki yeri her geçen yıl artıyor.”

“Dışarıdaki ile uğraşmak filan problem değil, içerideki yetiyor”
“Biz ülkemizi ve milletimizi tüm bu hizmetlere kavuşturmak için gece gündüz çalışırken en çok saldırıya kimden maruz kaldık, en çok engeli kimden gördük biliyor musunuz? Evet, ana muhalefet partisi. Yani dışarıdaki ile uğraşmak filan problem değil, içerideki yetiyor.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın, CHP’nin şifrelerini en iyi çözen devlet adamlarından biri olduğuna işaret etti.

Erdoğan, Özal’ın, “CHP’yi biraz sıkıştırsan Avrupalı dostlarına Türk devletini şikayet ederler.” dediğini aktararak, şöyle konuştu:

“Nitekim özellikle Bay Kemal her fırsatta hala bunu yapıyor. Üstelik bir de yanına teröristleri alarak yapıyor. Yanına terör örgütü paçavrasını almak suretiyle Avrupa parlamentosunda kendine göre gövde gösterisi yapan birilerini de alarak onlarla resim çektiriyor. Alman dergisine röportaj verip terör örgütleri ile mücadelemizi kastederek ‘Türkiye’de hiç kimsenin güvenlik garantisi yok.’ diyebiliyor. İngiliz Haber Ajansı’na üstelik de ekonomik saldırılara maruz kaldığımız bir dönemde ‘İster yerli ister yabancı olsun sermayenin hiçbir güvencesi yok.’ diye demeç verebiliyor. Kasım ayında Almanya ve Avusturya’ya yaptığı ziyaret sırasında bir Alman gazetesinde yayımlanan, ‘Türkiye demokrasiden uzaklaşıyor.’ iftirasını atabiliyor. Şimdi de tutmuş bizim meşruiyetimizi, cumhurbaşkanlığımızı sorguluyor. Bay Kemal, önce sen partinin içindeki meşruiyetini sorgula. Bak şu anda, senin kendi genel başkan yardımcıların bile sana dümdüz çakıyor ve nasıl çaktığını da görüyoruz.

Önce kendi oturduğun koltuktaki meşruiyetini sorgulamaya tabi tutmalı. Dünyanın neresinde 9 seçim üst üste kaybedip hala koltuğuna yapışan ana muhalefet başkanı bulabilirsiniz. Senden başka yok. Meşru değilsin. Bir an önce git de şu CHP’nin tabanı da rahatlasın. Bu kişiden tek derdi kendi partisi içindeki iktidarını korumaktır. Bu uğurda her türlü iç kavgayı veren dışarıda da ülkesini kötüleyen bir siyasetçiye milletimiz ülkenin yönetimini ben inanıyorum ki hiçbir zaman teslim etmeyecektir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmaya bile cesaret edemeyen, aday yaptığı kişiyi de partiden kazımak için her yolu deneyen bir kişiden bırakınız ülkeye, kendi partisine bile hayır gelmez. Nitekim gelmiyor. Bu zat, sürekli bizim tarafsızlığımızdan dem vuruyor. Keşke kendisi Türkiye’nin menfaatleri söz konusu olduğunda hadi vazgeçtik ülkesinden yana taraf olmayı, hiç değilse tarafsız kalmayı becerebilse. Bunların kafasındaki tarafsızlık, tıpkı eskiden olduğu gibi Türkiye’yi şamar oğlanına çevirenler karşısında süklüm püklüm durmaktan ibaretti. İşte buradan Ankara’dan bir kez daha ilan ediyorum, Türkiye’nin, Türk milletinin ve kalbi bizimle birlikte atan dostlarımızın, kardeşlerimizin hakları, hukukları, özgürlükleri, gelecekleri söz konusu olduğunda bizim tarafımız bellidir. Biz Türkiye’den yanayız, milletimizden yanayız, kardeşlerimizden yanayız, mazlumdan yanayız, mağdurdan yanayız, hepsinden öte Hakk’tan yanayız. Kılıçdaroğlu’nun kimden ve nereden yana olduğunu milletimiz gayet iyi görüyor, iyi biliyor, olsa olsa terör örgütlerinin beslemelerinden yanadır.”

Belediye başkan adayları
Erdoğan, yaptığı konuşmanın ardından AK Parti’nin Ankara ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı.

AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak daha önce ismi duyurulan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin de tanıtıldığı toplantıda, 31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri’nde yarışacak ilçe belediye belediye başkan adayları tek tek sahneye çağrıldı.

Erdoğan, yerel seçimlerde Cumhur İttifakı olarak MHP’den Etimesgut’ta Enver Demirel, Gölbaşı’nda Ramazan Şimşek, Polatlı’da da Mürsel Yıldızkaya’yı destekleyeceklerini duyurdu.

Bugüne kadar görev alan belediye başkanlarına çalışmalarından dolayı teşekkür eden Erdoğan, yeni aday gösterilen isimlere de çalışmalarında başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan AK Parti’nin Ankara’daki ilçe belediye başkan adayları şöyle:

Akyurt: Hilal Ayık
Altındağ: Asım Balcı
Ayaş: Burhan Demirbaş
Bala: Ahmet Buran
Beypazarı: Tuncer Kaplan
Çamlıdere: Hazım Caner Can
Çankaya: Amber Türkmen
Çubuk: Baki Demirbaş
Elmadağ: Gökhan Küçükçelebi
Evren: Hüsamettin Ünsal
Güdül: Muzaffer Yalçın
Haymana: Özdemir Turgut
Kahramankazan: Serhat Oğuz
Kalecik: Duhan Kalkan,
Keçiören: Turgut Altınok
Kızılcahamam: Süleyman Acar
Mamak: Murat Köse
Nallıhan: İsmail Öntaş
Pursaklar: Ayhan Yılmaz
Sincan: Murat Ercan
Şereflikoçhisar: Melih Memiş Çelik
Yenimahalle: Veysel Tiryaki

Ankara’da 14 ilçede değişim, 6 ilçede aynı adayla devam

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 25’i büyükşehir, 50’si il, 36’sı ilçe olmak üzere 111 belediye başkan adayını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Ankara Spor Salonu’nda partisinin 22 ilçe belediye başkan adayını daha açıkladı.

Ankara’da Altındağ, Akyurt, Keçiören ve Kahramankazan başta olmak üzere 14 ilçe belediye başkan adayını değiştiren AK Parti, Beypazarı ve Sincan dahil 6 mevcut ilçe belediye başkanını yeniden aday gösterdi.

Keçiören Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok olurken, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki Yenimahalle’den, eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı Altındağ’dan aday gösterildi.

AK Parti, Çankaya’da Amber Türkmen, Akyurt’ta Hilal Ayık olmak üzere Ankara’da 2 kadın belediye başkan adayı çıkardı.

Ankara’da 3 dönem kuralına takılanlar
Ankara’da Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk 3 dönem kuralına takılıyordu.

Bu isimlerden Akyurt Belediye Başkanı Ayantaş ve Kahramankazan Belediye Başkanı Ertürk tekrar aday gösterilmezken, Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki Yenimahalle’den, Çamlıdere Belediye Başkanı Can tekrar aynı ilçeden aday gösterildi.

“Cumhur ittifakı’nı muzaffer kılacağız”
Toplantıya gelişinde, salon dışında toplanan kalabalığa seslenen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhur İttifakı’nı inşallah Ankara’mızda, başkentimizde, karşımızdaki illet ittifakına karşı muzaffer kılacağız. Buna hazırız değil mi? Bakın biz başkentimize yakışır bir belediye başkan adayı belirledik. Herhangi bir ilçeden belediye başkan adayı değil, 5 dönem Kayseri Büyükşehiri yönetmiş olan bir belediye başkanı. Daha sonra Çevre Şehircilik Bakanlığı yapmış bir milletvekilimiz. Yani o günden bugüne hayatı tamamıyla şehircilikle, çevrecilikle, belediyecilikle geçmiş bir kardeşimizi başkentimize belediye başkan adayı yaptık. Şimdi tabii ben hanımlardan söz almak istiyorum. Kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Biliyorsunuz kale içerden fethedilir. Siz bu işte kararlı olduğunuz zaman, bu kale düşer. Var mıyız buna? Beyler, var mıyız buna?”

“Ben değil, biz kültürüyle Ankara’yı yöneteceğiz”
AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilen Mehmet Özhaseki de otobüs üstünde yaptığı konuşmada, “Ankara’da hep birlikte, gece gündüz demeden sizlerle çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız.” dedi.

Ulaşmadık bir tek kişi kalmayacağını dile getiren Özhaseki, “İnşallah Büyükşehir Belediye başkanı olduktan sonra ‘ben’ değil, ‘biz’ kültürüyle Ankara’yı yöneteceğiz, güzel hizmetler yapacağız.” diye konuştu.

Haberi PAYLAŞINIZ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir