İnegöl’de Belediye Başkanı Taban duvarları temizledi

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla boyalarla gelişigüzel yazılar ve resimler yapılan duvarları boyayarak temizledi.

İnegöl Belediyesi, Haziran ayının ikinci haftası kutlanan çevre haftası kapsamında Vandalizm ve görüntü kirliliğine dikkat çekmek için “Temiz Şehir Temiz Gelecek” sloganıyla bir etkinlik düzenledi. Şehrin farklı noktalarında duvarlara gelişigüzel şekilde boyayla yazılan yazılar ve yapılan anlamsız resimlerin temizlenmesi için çalışma başlatıldı. Kaymakam Şükrü Görücü, AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Durmuş, bazı meclis üyeleri ile AK Parti Gençlik Kolları Üyeleri ile birlikte Belediye Ek Hizmet Binasının çarşı bölgesi ve otopark kısmına bakan duvarında temizlik yapıldı. Boyalarla kötü bir görüntünün oluştuğu duvar, tek renk boyanarak temizlendi. Protokol üyeleri de ellerine aldıkları fırçalarla duvar temizliği gerçekleştirerek çevre kirliliğine dikkat çekti.

REHAVETE KAPILMAYALIM
Etkinliğe ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, konuşmasına güneşli günler ve normalleşme süreciyle birlikte rehavet ortamının oluştuğu koronavirüs sürecinden bahsederek başladı. Taban, “Yeni bir haftaya başladık. Normalleşme süreci içerisindeyiz. İnşallah her gün salgın sonrası daha da iyiye doğru ilerleyeceğimiz günler olsun. Ancak tabi endişelerimizi de söylemeden geçemeyeceğiz. Çünkü biraz rehavet ortamının olduğu, artık bize bir şey olmaz her şey normale dönüyor gibi bir hava da seziyoruz. Herkesin bu konuda dikkatli olmasını istiyoruz” dedi.

ŞEHİRLER KASTEN KİRLETİLMEMELİ
5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olduğunu hatırlatan ve beraberindeki haftanın da çevre haftası olduğunu belirten Taban, şöyle devam etti: “Bununla alakalı olarak aslında sürekli olarak şehrimizde farkındalıklar oluşturmak istiyoruz. Elde edeceğimiz her kazanımı geleceğe taşımak istiyoruz. Var olan kazanımların kaybedilmesini istemiyoruz. Özellikle bildiğiniz gibi çevre konusunda geçmişten bugüne öğretiyle gelenek şeklinde gelen çevre temizliği vardı. Esnaflarımız kapısının önünü temizler, evlerimizde büyüklerimiz evlerin önlerini süpürürdü. Bu geleneğin geriye artarak gelmesini arzu ediyoruz. Tabi ki temizlik belediyelerin asli görevidir ama kasten kirletilen bir şekilde şehirlerin olmaması gerektiğini düşünüyoruz.”

DUVAR BOYAYANLARA İMKAN TANIYACAĞIZ
“Bir yandan da duvar yazıları var. Burada baktığımızda genç kardeşlerimizin bir şeyler yapma çabasını ve gayretini görüyoruz. Bu konuda fikirleri ve önerileri varsa buyursunlar gelsinler. Ben her zaman onları dinlerim. Bu konuda daha profesyonel neler yapabiliriz düşünüp çalışalım ve onlara da imkan tanıyalım ama gelişigüzel boyama olmasın. Adresler belirleyelim, bunlara beraber karar verelim ve burada bu çalışmalarınızı yapın diyelim. Bunu kontrollü şekilde bir sanat bilinciyle yapalım istiyoruz. Bugün de buna dikkat çekerek çarşı bölgesindeki duvarlarımızı boyayıp temizliyoruz. Bu vesileyle bir çağrı yapmak istiyorum bu duvarları boyayan kardeşlerimize; gelin ne yapmak istiyorsanız birlikte karar verelim, imkan tanıyalım ve onun bir sanat şeklinde ortaya çıkmasını sağlayalım istiyoruz.”

ÇÖP KONUSUNDA YANLIŞ ALGI OLUŞTURULUYOR
Açıklama sırasında basın mensuplarının İnegöl’de son bir haftadır gündemde olan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Yıldırım ve Gürsu ilçelerinin çöplerini de İnegöl’e getireceği konusunda yapılan eleştirilerine yönelik sorusuna da yanıt veren Başkan Taban, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız geçtiğimiz Cuma günü İnegöl’deydi. Belirli yatırımların temelini attık, açışını yaptık. Çok net olarak bu ifadeleri Sayın Başkanımız paylaştı. Burada açıkçası bir algı yönetilmeye çalıştığını düşünüyorum. Herkesin bakış açısı farklı olabilir lakin İnegöl’de yeni bir çöp alanı açılmıyor. 2003 yılında şu anki depolama alanının ÇED raporları çıkmış. Bunları tek tek gösterebilirim. 2011 yılında düzenli depolamaya geçmişiz ve 2040 yılına kadar bu süreçte çöpler bu alanda toplanmaya devam edecek. Yani bunların hiç birinde bir değişiklik yok. Yeni bir alanı alıp burası yeni bir çöp alanı oldu diyebileceğimiz bir şey yok. Ya da çöpler getirilip şehrin merkezine, ortasına dökülecek diye bir şey yok. Konunun aslında bu şehre şu anlamda faydası var.

Biz eskiden gelen tüm çöpleri karma halinde yani içindeki zararlıyı da yararlıyı da hepsini birden toprağın altına alıyorduk. Ama şimdi mevcuttan bir adım ileriye gidiliyor. Ne yapılıyor? Daha düzenli bir entegre sisteme geçiliyor. Yani bu ne demek? Çöpler ilk önce tesisin içine girip ayrıştırılacak, ayrıştırmadan sonra enerji üretimi gerçekleşecek. Beraberinde ise tarımda kullanılabilecek gübre çıktısı elde edilecek. Geriye kalan miktar toprağın altına gömülecek. Yani şu andaki gömüden daha azı ve doğru gömüler yapılacak. Bugün plastiğin toprağın altında işi yok. 300-400 yılda dönüştüğünü biliyoruz. Ayrıca İnegöl’e faydası şudur; bunun birincisi vahşi depolamadan daha iyi bir seviyeye zaten geçmişiz 2011’den itibaren. Bu daha iyi bir geçiş demektir. Elde edilen gelirden de Büyükşehir Belediyemize pay gidecek dolayısıyla bu paylar İnegöl’e harcanacak. O düzenli tesis buradaysa oranın geliri bu şehre harcanacak. Sonuç itibariyle ayrı bir ilave isteğimiz daha oldu. Transfer merkezimizden 7-8 tırla taşımış olduğumuz bu atıkların da Büyükşehir Belediyesince ayrıca taşınmasını istedik. Bu da bizim kurumumuza fayda olduğunu Başkan Bey bunu da biz yapalım dedi. Bizim aslında uzak hedefimiz tüm ilçeleri toplamak ama öncelikli olarak biz İnegöl Belediyesi’nin de bu 7-8 tırlık transferini de alalım oraya götürelim dediler. Bu da benim kurumum adına 40-50 bin liralık fayda sağlar aylık olarak. Yıllıkta 600 bin liralık getiri sağlar. Bunu da bu işin içine katmış olduk ve çöpler hiçbir şekilde şehrin içine girmeyecek. Tamamen Turanköy mevkiinden Yeniyörük depolama sahasına gidecek. Ne köy görecek ne şehir görecek. Böyle de formulasyon var. Lütfen herkesin gönlü rahat olsun. Açıkçası kaygıların olmasını doğal kabul ediyorum. Tabi ki kaygı duyulabilir. Ancak bu anlatıldıktan sonra ve söylendikten sonra da artık onun sağlıklı bir değerlendirmeye de ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Siyasi partilerimiz bu şekilde gündem yapmak isteyebilirler ancak bana göre yarın gelecekte bundan dolayı mahcubiyet yaşayabilirler. Onu da bilmenizi isterim.

Çünkü bugün çöp dediğiniz konuya artık gelişen ülkeler değer diye bakıyor. Hatta çöpe para verip transfer edip işleyerek daha değerli bir şekilde satan ülkelerin olduğunu biliyoruz. Bu tesislerin tamamı şehrin merkezinde olduğu Almanya gibi Fransa gibi şehirler olduğunu biliyoruz. Yani bu gün bundan dolayı hicap duyulacak, üzüntü duyulacak bir şey yok. Kaldı ki oluşabilecek en ufak bir rahatsızlıkta ben de sonuna kadar bu işin denetimini, kontrolünü sahada yapmaya devam edeceğim. İnşallah hiçbir olumsuzluğun olmasını istemiyorum ama ileri seviyeye geçtiğimizi net olarak söyleyebilirim” açıklamalarında bulundu.

AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel de “Belediye Başkanımıza bu anlamlı etkinlik için teşekkür ediyorum. Çevre konusunda ne kadar hassas olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak ve millet bahçelerinin de bunun en güzel örneklerinden olduğunu belirtmek istiyorum. Bizlere büyüklerimizden miras kalan bu toprakları gelecek nesillerimize daha güzel şekilde teslim edebilmek için tüm vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

Kaymakam Şükrü Görücü ise “Bugün ilçemiz adına güzel bir başlangıç yapıyoruz. Bu çevreyi kim kirletiyor, insanoğlunun kendisi. Koronavirüs dolayısıyla kırlara çıkamadıklarında tertemiz olan çevremiz, dünden sonra bugün çıkın bakın eski halini almış durumda. İnsanlarımız şunu unutmasın; çevre kirliliğine neden olan bizler kendimiziz. Kimse gelip burayı kirletmiyor. Eğer bu arkamızdaki yazılar çok iyiyse, tüm duvarları bu şekilde yazalım. Ama öyle değil. Medeni toplumlarda bunları göremezsin. Bizim insanımız bir bakıyorsunuz maskeyi sokağa atabiliyor. Kasıtlı yapar gibi sanki. Her şey bitmiş, İnegöl dört dörtlük gibi ne maske takıyor, ne sosyal mesafeye uyuyor, ne hijyen kurallarına uyuyor. Sokaklara bir bakın herkesin ya cebinde ya da çenesinde maske. Biz bu savaşı kazanacaksak belirlenen kurallara uymamız lazım. Eğer burada başarılı olacaksak hepimiz kurallara uyacağız. Dolayısıyla hemşerilerimizi buradan bir kez daha uyarmak istiyorum; maske, mesafe ve el hijyenine dikkat edeceğiz” şeklinde konuştu.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.