Az Laf, Çok İş... Ömer İŞLEK Korkuteli Belediye Başkanı

Bolu’da güneş enerjisinden elektrik üretilecek

Bolu’da, belediye tarafından kurulumu tamamlanan Güneş Enerjisi Santrali’nde (GES) bin hanenin kullanımına eş değer enerji üretilecek. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yılda 1 milyon 300 bin kilowatt/saat elektrik enerjisi üretecek Güneş Enerjisi Santrali (GES) hakkında yaptığı açıklamada, “Elektriğin dışa bağlılığını ve karbondioksit salınımını azaltmak için bir seferberliktir bu. Bizlerde bu seferberliğe katkıda bulunduğumuz için mutluyuz.” dedi.

Bolu Belediyesi’nce Sarıcalar İçme Suyu Arıtma Tesisi arazisinde inşa edilen 1 megawatt Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile bin hanenin kullanımına eş değer elektrik enerjisi üretilecek. Bölgenin ilklerinden olan proje için ilk kazma Kasım 2017’de vuruldu. Proje kapsamında toplam 19 bin 500 metrekarelik alana kurulan santral, 4 bin panelden oluşacak ve yıllık 1 milyon 300 bin kilowatt/saat elektrik üretimi gerçekleştirecek. 10 gün içerisinde işletmeye alınması planlanan GES santralinde elde edilecek enerjinin yıllık 200 bin kilowatt/saati Bolu Belediyesi Sarıcalar Temiz Su Arıtma Tesisi’nin enerji ihtiyacını karşılayacak. Geri kalanı ise Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ’ye satılarak ekonomiye katkı sağlayacak.

“1 megawatt’lık güneş enerji sistemini bitirdik”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 55’ini dışarıdan satın aldığını söyledi. Dünyada akarsular üzerine yapılan HES’ler ve barajlar, rüzgâr ve güneş enerji sistemleri ile epey bir yol alındığına dikkat çeken Yılmaz, “Türkiye’de ise hükümetimiz bu tür girişimlere sununa kadar destek veriyor. Şuan ülkemizde rüzgarın olduğu yerlerde rüzgar tribünleri yapıldığı gibi güneş enerjisiyle ilgili çalışmalar da başladı. Biz de şehrimizde şuan takriben 20 bin metrekare alan üzerinde, temiz su arıtma tesisimizin hemen bitişiğinde 1 megawatt’lık güneş enerji sistemini kurduk. Burada güneş panellerinden elde edecek enerji bin hanenin elektriğini karşılayacak güçtedir. Şuan işlem bitti, inşallah 10 gün içerisinde elektrik üretip sistemi devreye alacağız.” dedi. Yılmaz, Güneş Enerjisi Santrali’nin (GES) maliyeti ile ilgili olarak da projenin 1 milyon dolara mal olduğunu, 7 yılda kendisini amorti edeceğini söyledi.

GES ile elektrik üretmek isteyenlere öncülük etmeyi de amaçladıklarını belirten Başkan Yılmaz, “Tabi bundan sonra da Bolu’da güneş enerjisi ile elektrik üretmek isteyenlere öncülük edeceğiz. Gelecekler, görecekler ve böylelikle bu sistem daha da yaygınlaşacak. Böylelikle de Allah’ın verdiği güneş ile elektrik enerjimizi üreteceğiz.” diye konuştu.

“Bu bir seferberliktir, katkıda bulunduğumuz için mutluyuz”

Güneş enerjisi ile ilgili çalışmaların elektriğin dışa bağımlığını ve karbondioksit salınımını ortadan kaldırmaya yönelik ‘seferberlik’ olduğuna vurgu yapan Yılmaz, “Elektriğin dışa bağlılığını azaltmak için bir seferberliktir bu. Hükümetimiz bu konuda öncülük ediyor, hatta binaların çatılarına bu tür sistemleri kuranlara çok ciddi teşvikler veriyor. Bütün illerde bu tür girişimler çoğaldıkça inşallah enerjimizin dışa bağımlılığı azalacaktır. Bizlerde bu seferberliğe katkıda bulunduğumuz için mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Belediye binalarına güneş panelleri yerleştirilecek

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Yılmaz, güneş enerji sistemlerinin il genelinde yayılmasına ilişkin soru üzerine, Güneş Enerjisi Santrali’nde elektrik üretmeye başladıktan sonra verimlilik analizleri yapılacağını, ardından belediyenin kendi binalarına güneş panelleri yerleştirilmeye başlanılacağını kaydetti.

Haberi PAYLAŞINIZ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir