CHP’yi karıştıran ‘sürgün’

Yalçın BAYER, Hürriyet

Koronavirüse yakalanan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 108 günlük tedavinin ardından koltuğuna oturur oturmaz ortalığı karıştıran 3 karara imza attı.

Böcek, göreve döndüğünün ilk günü (önceki gün) 20 dakika süreyle oturduğu koltuğunda hemen vekâlet verdiği, ‘hakiki CHP’li’ Mehmet Hacıarifoğlu’ndan vekâleti geri aldı, kendisi hastanedeyken yetkileri tırpanlanan genel sekreter avukat Cansel Çevikol Tuncer’e (Böcek’in Konyaaltı Belediyesi’nde siyaset yaptığı arkadaşı, kendisinden sonra Konyaaltı’na aday yapılmak istendi ancak Kılıçdaroğlu kabul etmedi) yetkilerini iade etti ve son olarak da Kemal Kılıçdaroğlu’na bir darbe indirdi.

Kendisi hastayken, büyükşehiri toparlasın diye Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Ankara’dan Antalya’ya gönderilen eğitimci Hüseyin Karakuş’u genel sekreter yardımcılığından alan Böcek, böylece genel başkana karşı da kılıçları çekmiş oldu.

Aslında Böcek ile Kılıçdaroğlu arasındaki ilk gerginlik seçimin hemen arkasından yaşanmıştı.

TAMİNCE’NİN AVUKATI

Kılıçdaroğlu, danışmanlığını da yapan ve CHP’de ‘belediyeciliğin kitabını yazan adam’ olarak bilenen Hüseyin Karakuş’u büyükşehire genel sekreter yapmak istedi. Böcek bu teklifi reddetti ve bir dönem işinsanı Fettah Tamince’nin de avukatlığını yapan avukat Cansel Çevikol Tuncer’i genel sekreter olarak atayacağını söyledi.

Tuncer’in memuriyetteki süresi bu görev için yetmeyince, Böcek hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, hem de ‘ata dostum’ dediği Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan yardım istedi. Bu iki desteği yanına alan Böcek’in isteği 6 ay sonra gerçekleşti.

Uzun süredir Antalya Büyükşehir’in mevcut bir bakanın adamları tarafından yönetildiğine dair söylentiler dolaşıyordu. Genel sekreter Tuncer’in de bu kadroya destek olduğu dillerden düşmüyordu. İşte Böcek hastalanınca CHP Genel Merkezi’nin de eline fırsat geçmiş oldu ve Tuncer’in yetkileri tırpanlandı.

Ancak bu durum Böcek hastaneden çıkana kadar sürdü. Başkan, genel sekreterinin yetkilerini tırpanlayan vekili görevden aldı, Kılıçdaroğlu’nun emaneti olan Karakuş’u özel kalem müdürlüğü emrine ‘uzman’ olarak sürdü ve genel sekreteri Çevikol’u da eski yetkileriyle donattı.

AKP’YE GEÇEBİLİR Mİ?

Bu, genel merkezde büyük yankı uyandırdı. Aynı zamanda Antalya’da parti de karıştı. CHP Antalya İl Başkanlığı, partinin resmi sitesinden, “Karakuş’un görevden alınması ciddi rahatsızlık yaratmıştır” mesaj geçti. CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin ise Hüseyin Karakuş’un görevden alınmasının ‘partilileri üzdüğünü’ ve ‘göreve iadesini beklediklerini’ duyurdu.

Bu tartışmaların hemen ardından “Böcek, AK Parti’ye geçiyor” dedikodusu yayıldı. Dün ilginç bir gelişme yaşadık, önümüze ‘haberimizvar.net’teki bir haber düştü. Ebru Küçükaydın adlı gazeteci bu konuda yazdığı haberde bazı ipuçları veriyordu. Küçükaydın’ın adı son kurultayda Kılıçdaroğlu’nun PM listesinde yer almış, ancak seçilememişti.

BÖCEK İYİ DİRENİYOR!

MUHİTTİN Böcek’in daha belediye başkanlığının tadını almadan, becerisini-gücünü ortaya koyamadan böyle bir virüs ile karşılaşmasına dair “benim şanssızlığım” demesinden tutun da yakın dostu Prof. Alper Demirbaş’ın gelişmeleri izlemesine kadar süreci yakından izledik. Böcek’in esas doktoru olan Prof. Dr. Murat Yılmaz’ın “Akciğeri neredeyse bir bebek akciğeri kadar küçülmüştü. Biz iğne oyası işler gibi yavaş yavaş o akciğeri açtık, sağlıklı hale getirdik” demesi ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Özlenen Özkan’ın kamuoyuna her gün bilgi vermesi, kendisinin hastalığıyla yakından ilgilenilmesi Böcek’in ne kadar sevildiğini gösteriyordu. Böcek direniyor ama henüz yürümesinde daha sıkıntıları var.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.