Gökçek’ten iki çılgın proje

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2014 yerel seçimlerine yönelik projelerini düzenlediği törenle açıkladı. Gökçek’in vaatleri arasında 43 kilometrelik Ankara Boğazı ve 333 metrelik gökdelen projesi dikkat çekti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2014 yerel seçimlerine yönelik projelerini düzenlediği törenle açıkladı. Gökçek’in vaatleri arasında 43 kilometrelik Ankara Boğazı ve 333 metrelik gökdelen projesi dikkat çekti. Denizsiz Ankara’nın bir boğazı olacağını aktaran Gökçek, 43 kilometre uzunluğunda yer alan projenin Eymir Gölü civarında kurulacak pis su arıtma tesisinden arıtılacak sular ile besleneceğini kaydetti. 333 Ankara projesi ile de 333 metre yüksekliğinde Avrupa’nın en yüksek binasını Başkent’e yapacaklarını kaydeden Gökçek, projelerini şöyle sıraladı:

43 KİLOMETRELİK KANAL
“Ankara’ya deniz getirmek imkansız ancak Ankara’nın da bir boğazı olacak. Kentin güneyinde, İmrahor Vadisi’nde, 1. etapta yer alacak 11 kilometrelik dev kanal etrafında dizilen villalar, kafeler ve benzeri yerler, dinlenme alanları olacak. Ankara’nın imajına büyük bir katkı sağlayacak. 5 yılda bitirilmesini planlıyoruz. Eymir Gölü ile Gölbaşı Mezarlığı arasında kurulacak olan pis su arıtma tesisinden elde edilecek arıtılmış sular, bu kanalı besleyecek. İleride Eymir ve Mogan gölleri ile birleştirilecek bu proje sayesinde kanal uzunluğu 43 kilometreye kadar çıkabilecek.

333 METRELİK SİMGE BİNA
Bu Ankara’nın simge projesi olacak. 333 metre yüksekliğinde yapılacak olan 333 Ankara, Avrupa’nın en yüksek binası ve Başkent’in simgesi olacak. Binada otel, restoranlar ve iş yerleri bulunacak. Bina, Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir arazi üzerinde inşa edilecek, kat karşılığı olarak yaptırılacak. Önümüzdeki dönem bu eserleri yapmayı görmeyi Cenab-ı Allah bize nasip eder.

30 KİLOMETRE METRO HATTI
Başbakanımızın talimatı ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından başlatılan Sıhhiye-Havaalanı Metro Projesi, Sıhhiye, Gar, Gençlik Parkı, Hacıbayram, Siteler, Aydınlıkevler, Kuzey Ankara, Pursaklar, Saray, Fuar Alanı ve Havaalanı arasında işleyecek. Toplam uzunluğu 30 kilometre olacak olan Sıhhiye-Havaalanı Metrosu’nda hedef, önümüzdeki 5 yıl içinde bitirilmesi.”

ANKAPARK’TA 10 MİLYON HEDEFİ
İnşaatı devam eden Disneyland benzeri Ankapark’le ilgili bilgi veren Gökçek şöyle konuştu:
“Ankara turizmi için en büyük yatırım olacak. Toplam 100 bin metrekarelik kapalı alana sahip olacak projede amacımız; Ankapark’ı 12 ay boyunca turizme açık tutmak. Alanda toplam bin 217 adet küçüklü, büyüklü oyuncak var. Şu an itibarıyla 14 adet küçüklü büyüklü roller coaster var. Ankapark içerisinde dinozor sinemaları, dinozor ormanı ve dinozor müzesi bulunuyor. Temaparkı, Guiness Rekorlar Kitabı’na girecek 70 metrelik bir dinazor süslüyor. Dijital oyun salonları, 360 derece Ankara ve Türkiye sinemaları, trenler, monoraylar Temapark’ın vazgeçilmezleri olacak. 209 metre eninde ve 120 metre yüksekliğinde suyun ışık ve müzik ile muhteşem dansı dünyanın en büyük örneklerinden birisi. Yenimahalle birinci durak ve hızlı trenden teleferik ile ücretsiz ulaşım sağlıyoruz. İlk yıldan itibaren 5 milyon ziyaretçi daha sonra ise hedef 10 milyon ziyaretçi olacak.”

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.