KENDİ BAŞINIZA BACA TEMİZLİĞİ YAPMAYIN

baca_temizligi-4– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANI CELİL SİPAHİ, BAŞKENTLİLERİN HEM KENDİ GÜVENLİKLERİ HEM DE İTFAİYENİN DAHA VERİMLİ ÇALIŞABİLMESİ İÇİN KIŞ AYLARINA KALMADAN ŞİMDİDEN BACA TEMİZLİĞİ YAPTIRMALARI KONUSUNDA ÇAĞRIDA BULUNDU

-“TEMİZLETİLMEYEN BACALARIN KIŞ AYLARINDA TIKANMASI SEBEBİYLE KARBON MONOKSİT ZEHİRLENMELERİ VE BACA YANGINLARI YAŞANIYOR”

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi yetkilileri, vatandaşları hem kendi güvenliği hem de itfaiyenin daha verimli çalışabilmesi için şimdiden baca temizliği yaptırmaları konusunda çağrıda bulundular.

Üzücü olayların yaşanmaması için vatandaşların baca temizliğini kendilerinin yapmamaları uyarısında bulunan yetkililer, Ankaralıları kış aylarına kalmadan bacalarını mutlaka temizletmeleri gerektiğini bildirdiler. Yetkililer, Başkentlilerin Dairesi Başkanlığı’ndan bacalarını temizletmek üzere şimdiden randevu alabileceklerini kaydettiler.

Ankara İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, temizletilmeyen bacaların kış aylarında tıkanması sebebiyle karbon monoksit zehirlenmeleri ve baca yangınlarının yaşandığını hatırlatarak, “Bu yüzden vatandaşlarımızın kış ayına girmeden bacalarını mutlaka temizletmeleri gerekir” uyarısında bulundu.

Bazen bacaların üzerine kuşların yuva yapmasından ya da ölüp baca içine düşmesinden, binanın inşaatı sırasında baca içinde kalan çimento kalıntılarından veya bacadan kopan çeşitli parçalardan dolayı bacanın hiç kullanılmamış olsa bile tıkalı olabileceğini kaydeden Sipahi, “Bu gibi tıkanmalar sonucunda yaktığımız soba, doğalgaz ya da katı yakıtın

dumanı dışarıya atılamayacağından ve tahliye edilemeyen gaz geri evimize döneceğinden, maalesef zehirlenme olayları meydana gelmektedir” bilgisini verdi.

“BACANIZI YILDA 1 KEZ TEMİZLETİN”

Lokanta, pastane, fırın ve benzeri işyerlerini barındıran binaların bacalarının zemin katından çatı katına kadar yükselebileceğine dikkat çeken Sipahi, “Bacalar içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlar işletmelerin ocaklarında alevli bir şekilde yakılması sonucu tutuşarak alev alır ve baca yangınları meydana gelir. Bu yüzden sanayi işletmelerinde en az 3 ile 6 ayda bir, daire ve apartmanlarda ise, normal soba, doğalgaz ya da katı yakıtlı olmasına bakılmaksızın yılda 1 kez bacaların temizletilmesi gerekir” dedi.

“KIŞ AYLARINI BEKLEMEYİN”

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi kış aylarında, doğalgaz ve diğer yakıt atıklarının hava çıkış noktası olan bacaların temizliği için yoğun talep olduğuna dikkat çekerek, “Bu yüzden de sıkışıklık yaşayabiliyoruz. Başkentliler, hem kendi güvenlikleri hem de itfaiyenin daha verimli çalışabilmesi için zaman kaybetmeden şimdiden baca temizliğini yaptırsınlar” çağrısında bulundu.

Sipahi, 15 Nisan-15 Eylül tarihleri arasında Ankaralıların bacalarını yüzde 25 indirimli fiyatla temizletebileceğini bildirdi.

Vatandaşların kendi başına yaptıkları baca temizleme yöntemlerinin genellikle etkili olmamakla birlikte, bir çok zamanda maddi hasara veya üzücü can kayıplarına neden olabildiğini anlatan Sipahi, “Kötü sonuçların hiçbir vatandaşımızın başına gelmesini istemeyiz.

Bu yüzden kendinizi, sevdiklerinizin, komşularınızın hayatını ve binanızın yapı sağlığını riske atmadan, Ankara İtfaiye Dairesi Başkanlığımıza gelerek, modern yöntemlerle bacanızı temizletmek üzere randevu alabilir, binanızı emin ellere teslim ederek güven içerisinde bacalarınızın temizliğini yaptırabilir ve gönül rahatlığı ile yeni bir kış ayına girebilirsiniz” dedi.

Celil Sipahi, vatandaşların 341 41 60 numaralı telefondan da ayrıntılı bilgi alabileceklerini kaydetti.

Ankaralıların baca temizliği için Turgut Özal Bulvarı Numara 9 MİGROS Yanı, Ata Sanayi bitişiği/Akköprü adresindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na müracaat etmeleri ve ücretin yatırılması gerekiyor. Vezne Çalışma Saatleri: 08.30-15.30.

BACA TEMİZLİĞİ İÇİN ÖDENMESİ GEREKEN ÜCRET TARİFESİ

Soba Kombi bacası: 21.00 TL + KDV = 24.78 TL
Kazan bacası (tekli): 41.25 TL + KDV = 48.68 TL
Kazan bacası (çiftli): 82.50 TL + KDV = 97.35 TL
Şömine bacası : 41.25 TL + KDV =48.68 TL
Sanayi bacası ve özel: 112.50 TL + KDV =132.75 TL

You may also like...

1 Response

  1. Derviş TUNÇEL dedi ki:

    Evimizde soba yakınca duman geri geliyor,baca tıkalı, en kısa zamanda gelmenizi bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.